Bilsem sınavı ne zaman yapılacak 2018?Bilsem sınavı ne zaman olacak 2018? Meb Özel yetenekli öğrenci sınavı Başvuru Tarihi ve Şartları Nelerdir? - Bilsem Sınavı Nerede Yapılıyor?

Üstün yetenekli çocuk/öğrencilere özel eğitim veren Bilim ve Sanat Merkezine öğrenci seçim sınavı 6 Ocak - 4 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek.

Bilsem sınavı ne zaman olacak 2018? Meb Özel yetenekli öğrenci sınavı Başvuru Tarihi ve Şartları Nelerdir? Üstün yetenekli çocuk/öğrencilere özel eğitim veren Bilim ve Sanat Merkezine öğrenci seçim sınavı 6 Ocak - 4 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek.işte detaylar...

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖERGM) BİLSEM öğrenci seçim sınavı İlkokul 2, 3 ve 4 ’üncü sınıf öğrencilerine yönelik 64 il sınav merkezlerinde sınav Mart pazar günü, saat 10.00’da yapılacak..

Bilsem sınavı giriş belgesi 2018 tıkla indir

Öğrenciler sınava sadece öğrenim gördükleri okul müdürlükleri tarafından onaylanmış sınav giriş belgesi ile girecekler.

ELEKTRONİK ARAÇLAR YASAK!

Sınava cep telefonu, telsiz, çağrı cihazı vb. iletişim araçları; databank, diz üstü bilgisayar, el bilgisayarı, cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat vb. her türlü bilgisayar özelliği olan cihazlar vb. teçhizat; fotoğraf makinesi, kamera vb. cihazlar ile gelenler bina içine alınmayacak.

Sınav soru ve cevap anahtarı Mart 2018 tarihinde http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacak.

Sınava başvuranlar arasında sınav öncesinde ve sınav anında Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) tarafından tedbir alınmasını gerektirecek herhangi bir engel durumuna sahip olan öğrenciler var ise ÖERGM tarafından verilecek listede bu durum belirtilecek.

Üstün öğrencilere neden Özel Eğitim gereklidir?

Ülkemizdeki eğitim sisteminde yetişen nesil çağı yakalamakta zorlanmaktadır .Öğretim hizmet sektörünün ihtiyaç duyduğu / duyacağı yetişmiş, kendisini yenileyen , gelişmeye açık , farklılıkları sergilemekten çekinmeyen bir nesil yetiştirmenin gerekliliği açık bir şekilde görülmektedir. Üstün yetenekli çocuklara ve gençlere yeteneklerini geliştirme imkanı sunamamak yada sunmamak bu ülkenin geleceğine yön verecek insanları yönlendirmemek geleceğimize değer vermememiz anlamına gelir. Üstün yetenekli çocuklar mevcut enerjilerini harcayacakları meşru zeminler bulamadıkları zaman gayri meşru gruplar içinde lider olarak görev alabilmekte ve geleceğimizle oynamaktadırlar. Toplumdan kendilerini soyutlamakta ve bir müddet sonra ukala öğrenciler olmaktadırlar. Kolay öğrenmenin verdiği rehavete kapılmakta ve bir müddet sonra başarısızlığa düşmekte sorumsuz insanlar olmaktadırlar. Toplum için bir değer olan bu öğrenciler olumsuzluğa dönüşmeden kazanılması gereken risk grubundandır.

Üstün çocukların ülke için önemi nedir?

Gelişmiş ülkelerde üstün yetenekli çocuklara çok fazla değer verilmekte olup bu öğrencilerin eğitimi için yoğunlaştırılmış eğitim programları hazırlanmakta bire bir eğitim verilmektedir. Bu yoğun eğitimden geçen öğrenciler ülkelerin en üst yönetim kademelerinde ülkelerine hizmet vermektedirler. Ülkemiz için önemi gelecekte güçlü devlet olarak var olmanın gereğidir.

Üstün yeteneklilerin okulu var mı? Nerede?

Ülkemizde Üstün yeteneklilere eğitim veren bir özel lise, Kocaeli’ nin Gebze ilçesinde TEVİTÖL vardır. Başvuruları Nisan’da sona erecek TEVİTÖL sınavı, Mayıs’ta yapılacak. TEVİTÖL 2017-2018 öğretim yılı başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgiye http://www.tevitol.k12.tr/kayit-kabul.html internet adresinden ulaşabilirsiniz.

BİLSEM’ e kimler başvurabilir?

Bakanlıkça belirlenen kriterlere bağlı olmak kaydıyla, Merkez Yürütme Kurulunda alınan karar ve Bakanlık onayı doğrultusunda belirlenen sınıflardan öğrencilerin sınıf öğretmenleri tarafından doldurulan formlarla başvurulabilir.

Uygulanan sosyal etkinlikler nelerdir?

Çeşitli kulüp etkinlikleri ( Satranç, Matematik gibi) nin yanı sıra bilimsel geziler, araştırma gezileri, tanıtım ya da bilgilenme amaçlı ziyaretler, drama, spor etkinlikleri ve Bilim şenlikleri yapılır.

BİLSEM öğrencileri ücret öder mi?

Bilim ve Sanat Merkezi’ ne öğrenciler tarafından herhangi bir ücret ödemez

BİLSEM deki eğitim süresi nasıldır ?

BİLSEM deki eğitim süresi öğrencinin kuruma kayıt yaptırması ile başlamakta olup, orta öğretimi tamamlaması ile sona ermektedir.

BİLSEM’ in sınavlara katkısı olur mu ?

BİLSEM de verilen eğitimin sınavlara ek puan vb bir katkısı bulunmamaktadır. Ancak verilen eğitimin içeriği öğrencilere bilimsel düşünme, problem çözme, araştırma teknikleri vb davranışları kazandıracağı için dolaylı bir katkı sağlayacaktır.

Diploma vb. belge verilir mi ?

Eğitim programları sonunda ve eğitimin tamamlanması neticesinde yönerge gereği öğrencinin aldığı eğitimleri gösteren bir belge verilir.

Bilim ve Sanat Merkezinde hangi eğitim programları uygulanıyor?

Merkeze kayıtları yapılan öğrenciler, hazır bulunuşluk düzeyi ölçüldükten sonra merkezce aşağıdaki alanlarda eğitim programlarına alınırlar.

a) Uyum,
b) Destek Eğitimi,
1- İletişim Becerileri
2- Bilimsel Çalışma Yöntemler

3- Bilgisayar
4- Yabancı Dil
5- Problem Çözme Teknikleri
6- Grupla Çalışma Teknikleri
7- Öğrenme Yöntemleri
8- Sosyal Etkinlikler
9- Araştırma Teknikleri
c) Bireysel Yetenekleri Fark Ettirme,
d) Özel Yetenekleri Geliştirme,
e) Proje Üretimi

Konular